Рязанцева Марина
Стаханов (Кадиївка). Луганська область
Амстердам
Війну я зустріла в Луганську. На той момент я навчалася у Луганської державної академії культури та мистецтв — ЛДАКМ (або — як ми його називали тоді — «КУЛЬОК»). Це була весна, кінець четвертого курсу, я тільки почала писати дипломну роботу в академії, але зосередитись на роботі було дуже важко, бо ми всі вже розуміли, що щось важливе відбувається в місті — в поганому сенсі цього слова. На той момент до Луганська вже приїхали бусики з військовими з «рф’ії» та за підтримки деяких зрадницьких (господипрости) місцевих структур, які в лічені дні зробили штучний переворот в органах місцевої влади. Це відбувалось буквально на моїх очах, бо я проживала в домі, що знаходився поряд з міліцією. Пам'ятаю, що мені доводилося стояти в черзі в магазині поряд, бо було дуже багато російських військових, які хотіли щось купити за рублі. Також я пам'ятаю, як прокинулась від звуку польоту винищувачів: перший раз мені здалося, що щось летить на землю та через мить ми всі помремо, — я буквально підірвалась за секунду та чекала що буде. Диплом я так і не дописала, зрозуміла, що треба валити звідси. То був найпродуктивніший день в моєму житті. За один день я перенесла всі свої картини з академії додому, зібрала всі речі, знайшла кому віддати маленьких цуценят (їх мати-собака кинула в Стаханові, було шкода; я їх тихо перевезла до Луганська, подумала, що щось придумаю, головне — щоб вижили) та диво — за день забрали їх в мене; в той же день звільнилась з роботи (ми з друзями підробляли гравіровкою портретів на пам'ятниках), позакривала якісь маленькі питання в місті та перевезла всі речі в Стаханов, щоб звідти на наступний день вирушити до Києва.

Перші 3-4 роки я провела в Києві. Поступово майже всі мої друзі та найадекватніші знайомі переїхали до Києва і так відбулося наше кастове східне ком'юніті вже поза Луганськом. Я вважаю, що це унікальний приклад єдності, бо в нас дійсно була завжди дуже активна велика авангардна тусовка, де ми майже всі один одного знали. Було дуже затишно завжди зустрічатися випадково з різними знайомими, навіть якщо ти погано знаєш людину, завжди відчуття, що ви свої; в нас всіх дуже багато спільного, особливо після 2014 року, коли додалось ще й ідеологічне спільне.
В Києві я вступила до НАОМА, та закінчила вже своє «вище» там. Працювала спочатку викладачем, потім на мозайці, потім робила копії на постійній основі, інколи навіть вдавалось щось своє продавати через знайомих або онлайн.
Це були дуже круті роки, які пройшли в постійних пленерах. Також після навчання я встигла три роки пожити в Бучі (дуже боляче сприймала новини про Бучу та повідомлення від близьких та друзів звідти). Зараз я в Амстердамі, але Київ завжди залишиться моїм домом. Сподіваюсь, що повернусь жити додому.

Зустріла в Стамбулі та я дуже рада, що на той момент до мене в гості приїхали мої друзі з Києва (луганські друзі, з тієї самої легендарної східної касти:)). Ми вже напередодні відчували, що щось буде, бо новини були прозорі, як на мене, все вело до війни. 24 лютого зранку я почула голос моєї подруги Насті: «Марін, прокидайся, почалась війна». Мабуть найчастіша фраза, з якою люди зустріли війну. Ми, звичайно, були в безпеці, але це були найстресовіші дні нашого життя. Як багато хто, ми майже не спали, мало їли, якщо вдавалось заснути на годинку-дві, все одно прокидались, щоб читати новини. Здавалось, що ми всі в якомусь іншому світі прокинулись. Кожен день ми думали, що ми можемо зробити: я відправила всі гроші, що були на картках, на ЗСУ без долі сумніву, та ще й думала, що якщо б я не купувала то, то і то — було б більше, а зараз всі ці речі зовсім не мають сенсу. Має сенс тільки війна та твоя країна, люди… Навіть до сьогодні я не отямилась в повному сенсі цього слова, бо кожен день я стабільно хвилююсь, щоб не побачити чогось сумного в новинах, та кожен день багато часу вивчаю ситуацію. Але при цьому знаходжу час, щоб працювати та інколи переключатися на поточне життя.

Як ви зустріли війну у 2014 році? Що пам'ятаєте з того? Скільки вам було років?
Як для вас пройшли 2014-2015 роки? Розкажіть, будь ласка, цю історію в деталях.
"Де ви були ці 8 років?". Як для вас пройшов цей час, чи щось змінилось з подій у 2014 році у вашому житті? Що на вас більш за все вплинуло за цей час? Будь ласка, напишіть в деталях.
Як ви зустріли 24 лютого 2022 року? Чи вірили в те, що повномасштабний наступ почнеться? Де ви зараз? Чим займаєтесь? Що думаєте про своє майбутнє зараз?


Поки я була Луцьку, мої родичі з США організували в Лос-Анджелесі благодійну виставку моїх картин, де збирали гроші нашим військовим. Зараз я знову у Києві, ми з хлопцем працюємо, начебто майже все, як у мирний час, але ні, тепер ми інші. Щоразу, йдучи в душ або засинаючи, я не можу перестати думати про війну, про людей у Маріуполі, Бучі, в моєму рідному Лисичанську. Щодня я судомно читаю новини, шукаю серед фото зруйнованих будинків свою квартиру.
Нічого незвичайного не було. Я жила далі підлітковим життям, перейшла до Лисичанської гімназії. Вступила в київський університет, багато працювала, проводила час з друзями та зустріла кохану людину. Я жила життям звичайної київської дівчинки. Планувала після університету поміняти свій професійний профіль — пішла вчитися на геймдизайнера, але, як розумієте, доучитися не вийшло.
Мені тринадцятий минало)

Літо 2014 року я пам'ятаю лише моментами. В силу мого віку я не відчувала всю небезпеку ситуації.
Та й батьки були тоді відповідальні за моє життя. У кору головного мозку вдрукувалися ночівлі у коридорі та підвалі. Добре пам'ятаю, як не було світла і ми тягали генератори з гаража дідуся, щоб мінімально підзарядити телефони. Що кумедне, 24 лютого вранці я насамперед накупила цигарок та алкоголю – бо запам'ятала з 2014 року, що це найцінніші товари під час війни, які можна обміняти на що завгодно.
Я думаю, безглуздо вже говорити: «це був найстрашніший ранок у моєму житті»‎, — він був таким для кожного українця. О сьомій ранку мене розбудила моя сусідка і колега по роботі словами: «Дівки, вставайте — війна почалася»‎. Насамперед під час хаотичних зборів особистих речей я зателефонувала батькам, які за 2 дні до подій встигли виїхати з Лисичанська. Як не дивно – я була спокійна, думаю, так спрацював мій захисний механізм. Насамперед я мала добратися до квартири мого хлопця, а ридати вже потім. Мені пощастило, що з ним ми жили тоді поряд, у пішій доступності.
Коли ми зайшли в квартиру, то просто лежали перші кілька годин і мовчали. Ми не плакали, нічого не говорили – просто мовчали. Перші три тижні ми не виїжджали із Києва. Сходити за продуктами – був цілий небезпечний квест. Якось, стоячи у черзі біля магазину, на моїх очах ТРО ліквідували чергового диверсанта. Увечері бувало таке: виходиш покурити на загальний балкон, а знизу чуєш автоматні черги. Єдиним теплим спогадом за весь проведений час оборони Києва була пропозиція руки та серця від мого хлопця, сидячи за гостинним диваном під час чергового обстрілу. Вже потім приїхавши до Луцька на деякий час, ми трохи розслабилися: коли я вперше замовила каву і почала її пити в мене покотилися сльози – я думала, що ніколи більше такої кави не вип'ю.
Моя особиста рефлексія воєнного часу.
Тут моя ненависть, злість, образа та надія.
Лисичанськ
Єлизавета Махрова
Київ